Szoftvertesztelés

Hírek, újdonságok, tapasztalatok és elmélkedések a szoftvertesztelés világából!

Kommentek

  • blash: Én csak pár képet hiányolok, ami persze nagymeló, de sokat hozzá tud tenni a cikkekhez. (2013.02.10. 17:17) Mantis
  • szlj: A sorok között benne van, de mivel a személyes tapasztalatommal is megegyezik, ezért ideírom. Aki ... (2013.01.24. 22:20) Mantis
  • p_jano: @B9: Az egyik lehetőség a tanácsadói, szolgáltatói cégeknél elhelyezkedni. Itt azért negyedévente,... (2012.07.03. 22:16) Tanulni szeretnék ...
  • B9: Sziasztok! Mit javasolnál annak, aki olyan munkahelyet keres, ahol a legszéleskörűbb tapasztalato... (2012.06.18. 10:29) Tanulni szeretnék ...
  • Eaven: Csakis egy adatbázisból. Kell egy web oldal ahol regisztrálhatja magát az ember ilyen munkára. In... (2011.10.25. 17:24) Hogyan lehet ...?
  • Utolsó 20

Cégen belüli szemléletmód megváltoztatása

2010.04.01. 09:00 | p_jano | 2 komment

Címkék: tesztelés szoftvertesztelés tesztelési problémák tesztelési módszertan

Először természetesen a vezetőséget kell meggyőzni arról, hogy érdemes erőforrást áldozni a szoftvertesztelésre. Milyen stratégiát válasszunk?

Egyik ismerősöm mondta el a napokban a következő folyamatot. Cégükön belül van egy ember, akinek az a dolga, hogy a megbeszéléseken feltesz pár elgondolkoztató kérdést a teszteléshez kapcsolódóan. Ezeken a megbeszéléseken a vezetőség általában üzleti, vagy fejlesztési oldalról, esetleg az üzemeltetés oldaláról szokta körbejárni a problémákat. Emberünk feladata, hogy a tesztelésre is ráterelje a figyelmet.

 

Például:

  • Elgondolkodtatok már azon, hogyan fogunk megbizonyosodni az alkalmazás helyességéről?
  • Ha ezt és ezt az alkalmazást megváltoztatjuk, akkor a hozzá kapcsolódó alkalmazásokat nem kellene tesztelni? A rendszerek közti kommunikációt nem kellene tesztelni?
  • Ha már tesztelni kell, akkor nem kellene külön tesztkörnyezetet építeni ennek a feladatnak? Vagy már van tesztkörnyezet? Akkor jelenleg ki használja ezt a környezetet? Tudjuk egyszerre több projektre is használni a környezetet?
  • Milyenek a specifikációk? Látta már őket tesztelő? Van már becslés arra, hogy mennyi idő alatt lehet letesztelni?
  • Milyen lesz az új rendszer terhelése? Mit várunk el tőle? Hogyan fogjuk tudni letesztelni? Milyen környezeten, milyen szoftverrel fogjuk végezni a terhelést?
  • ...

Lassú víz partot mos.

A kérdések arra jók, hogy a vezetőség minden egyes megbeszélésen szembesül azzal a problémával, hogy a tesztelést nem tudja megkerülni. A tesztelésbe időt, energiát kell fektetni. A szoftvertesztelést nem elég felületesen megbeszélni, azt át kell gondolni, meg kell tervezni.

Egy idő után a vezetőség fejében nem lesz kérdés, hogy kell-e áldozni a szoftverek tesztelésére, vagy sem.

A bejegyzés trackback címe:

https://teszteles.blog.hu/api/trackback/id/tr931775593

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

szlj 2010.04.01. 11:32:42

"Egy idő után a vezetőség fejében nem lesz kérdés, hogy kell-e áldozni a szoftverek tesztelésére, vagy sem."
A kérdés inkább az, hogy ezalatt mennyi anyagi és nem anyagi veszteség éri a céget a nem megfelelő minőségben szállított termékek miatt?
Jobb, ha nem tudjuk meg, melyik cégről van szó...
Jut eszembe: ha már működik valamilyen szoftvertesztelés/minőség-ellenőrzés egy cégnél, honnan lehet tudni, hogy az elég hatékony-e?

p_jano 2010.04.09. 08:39:11

@szlj: "...honnan lehet tudni, hogy az elég hatékony-e?"

Azért mert sokan automatizált eszközöket használnak, nekünk nem biztos, hogy az megfelelő eredményességgel működne egy ilyen eszköz.
Azért mert többen tesztelési csoportokat építenek a cégen belül, nekünk nem biztos, hogy ez irányba kell mennünk.

Szóval nekünk kell tudnunk, hogy a tesztelésünk, tesztelési folyamatunk elég hatékony-e vagy sem.

Ha "nem elég hatékony a szoftvertesztelés", az a szoftverek minőségén meglátszik. A tesztelés célja, hogy minőséget építsen az alkalmazásokba. Amennyiben nem vagyunk (vagy a főnökeink nincsenek) megelégedve az alkalmazás minőségével, akkor "még nem elég hatékony" a vállalaton belüli szoftvertesztelés.
süti beállítások módosítása