Bug tracker, vagyis hibakezelő, hibakövető rendszer. Szokták még defect tracker-nek is nevezni. A hibakövetés (bug tracking, defect tracking) a fejlesztésnek egy része, melyben a fejlesztők/tesztelők/felhasználók összegyűjtik a szoftverben található problémákat, hibás működéseket. Ez segíti a fejlesztőket abban, hogy a későbbi program verziók pontosabban kiszolgálják a megrendelő által támasztott igényeket.
A programozók a fejlesztésben részt vevő dedikált tesztelőkön kívül külső segítséget is igénybe vesznek a hibák felderítésben. Elkerülendő az e-mailben, telefonon, szóban bejelentett hibák, a felhasználókkal, tesztelőkkel való több csatornás kapcsolattartás, ezért, hogy minden egyes hibajelentés a megfelelő formában álljon rendelkezésre, hibakezelő rendszert (bug tracker system) érdemes használni. A hibakezelő rendszerekben a fejlesztők kötelezővé tehetnek olyan paramétereket, melyek elősegítik a hibák megértését, megkeresését, kijavítást.
Egy-egy fejlesztésben fontos paraméter lehet:
- Operációs rendszer típusa, verziója
- Böngésző típusa, verziója
- Alkalmazás verziója
- Tesztrendszer neve
- Az alkalmazás moduljának neve
- Funkció neve
- Tesztadat halmaz, tesztadat fájl neve
- ...
Amennyiben rendelkezünk hibakövető rendszerrel, úgy óriásit javíthatunk a fejlesztés minőségén, az előállított termékek, szoftverek használhatóságán.
Issue tracker, vagyis témakezelő, problémakezelő rendszer. Szokták még ticketing system-nek, vagy incident ticketing-nek is nevezni. Olyan rendszer amely megengedi, hogy a fejlesztők/tesztelők/felhasználók/ügyfelek rögzíthessenek különböző problémákat, valamint nyomon kövessék azt amíg meg nem oldódik, le nem záródik. A téma, probléma lehet bármi, egy felhasználói kérdés, szimpla ügyfél által feltett kérdés, egy hiba, egy technikai jelentés, egy dokumentációban való javítás kérése, egy új igény, stb...
A témakezelő rendszer abban segít, hogy a bejelentett témát a bejelentő nyomon tudja követni, milyen státuszban van, ki foglalkozik vele, mikor kap választ rá, mikor fogják kijavítani, mikor fognak vele foglalkozni.
Ilyen rendszert általában az üzemeltetés, support, vagy a help desk szokott használni. Az ide beérkező bejelentéseket különböző szempontok szerint osztályozzák. A bejelentés azonnali fejlesztés igényel, jövőbeli fejlesztési lehetőség, vagy a bejelentést az ügyfélszolgálat, az üzemeltetés fogja megoldani, netán automatikusan megoldódik, vagy egyáltalán nem is kell vele foglalkozni, lezárható.
Míg hibakezelőt általában a fejlesztés időszakában alkalmaznak, addig a témakezelő, problémakezelő előnyeit a fejlesztés utáni időszakban lehet leginkább kihasználni.
Egyébként általában mindkettő alkalmas a másik szerepének betöltésére, tehát egy témakezelőt, használhatunk hibakezelőként, és fordítva. Természetesen a megfelelő paraméterezések, beállítások elvégzése után.
Kommentek