A tegnapi konferencián szóba került az oktatás. Elhangzott, hogy a magyar egyetemeken, hol és milyen mértékben oktatnak szoftvertesztelést, illetve mi lenne az elképzelés, mit szeretnének megvalósítani. Az is felvetődött, hogy nincs ilyen szakma, hogy szoftvertesztelés.
Nos, nincs olyan szakma sem, hogy bérszámfejtő. Az egyetemen, főiskolán nem bérszámfejtőket képeznek, hanem könyvelőket, számviteli és pénzügyi szakembereket. Az, hogy az illető főkönyvelő, bérszámfejtő, vagy mi lesz az majd elválik. Az alap technikai tudása megvan, a vállalati specifikus tudását meg megszerzi az adott munkahelyen.
Szerintem valahogy így kellene a tesztelést is kezelni. Az informatikai szakirányokon legyenek tantárgyak, amikor szoftvertesztelésről, módszerekről, technikákról, eszközökről, netán a minőségbiztosításról van szó. A többit pedig megtanulja a munkahelyen.
Hiába van X év tapasztalatom, mert ha új környezetben találom magam, akkor fel kell szedni az üzleti domain tudást, az adott helyen használt teszteszközöket is meg kell ismernem, nem utolsó sorban át kell látnom a tesztelésről kialakult módszert, a vállalati tesztelési folyamatokat.
Ezeket nem lehet máshol megtanulni, csak az adott munkakörülmények között!
Talán még egy-egy teszteszköz (tesztmenedzsment, teszt automatizálás és valami biztonsági, vagy sérülékenységi eszköz) használatának oktatását be lehet venni a tantervbe, mivel ezek egy kaptafára épülnek. Ha egyet ismersz, gyakorlatilag ismered az összes hasonló feladatra való eszközt.
Szerintem az nagyon-nagyon messze van, hogy szoftvertesztelő papírral jöjjön ki valaki egy főiskoláról.
De lehet tévedek. :)
Kommentek